Телесно вежбање и соколство
Брзи линкови
© 2014 Факултет спорта и физичког васпитања, Универзитет у Београду | Благоја Паровића 156 | 11030 Београд, Србија | +381(11)3531-000 | контакт |
CEEPUS Free Moveri - преостали месеци у Словенији |
Вести и догађаји | ||||
субота, 26 новембар 2011 11:38 | ||||
Колеге из Словеније имају слободна места за студенте категорије "free mover", за стипенију се могу пријавити и студенти факултета који званично нису укључени у CEEPUS програм. CEEPUS је програм академске размене студената и професора у Региону Централне Европе, а у складу са његовим вишегодишњим развојем и шире од самог региона. Централна канцеларија програма CEEPUS је у Бечу. Основни циљ програма: Joint Degree programs, односно програми у које треба да буду укључена бар три факултета из различитих земаља-чланица, чија су сврха заједничке дипломе. Свакако, циљ је и јачање регионалне сарадње и повећање стопе мобилности. Овај програм је тренутно на крају свог другог циклуса, од 1. маја 2011. године почиње нови седмогодишњи циклус, CEEPUS III. Фокус овог циклуса: наука и истраживања. Новина: студентска пракса у институцијама. Правни основ за функционисање Програма је међународни мултилатерални споразум који потписују државе-чланице. Међународни споразум CEEPUS II је потписан 9. марта 2003. године у Загребу, Хрватска, а Република Србија је приступила овом програму 14. септембра 2005. године.
Стипендија ЦЕЕПУС-а је грант и обухвата: трошкове живота у земљи у којој се борави – ово је покривено новчаним износом стипендије који се исплаћује стипендисти, смештај у студентском дому, здравствено осигурање, трошкови лабораторијских истраживања. Неке земље сносе и трошкове путовања, Република Србија не сноси ту врсту трошкова. Основна „валута“ овог програма је један месец мобилности. За студенте минимум боравка у некој земљи је три седмице, а за професоре минимум је норма одржаних предавања – 24 часа укупно. Реч је о краткорочним стипендијама у трајању од три до десет месеци. Минимум учешћа за земљу-чланицу је 100 месеци. Србија тренутно располаже са 150 месеци размене за оне стипендисте који долазе у земљу. Квота месеци за земљу одређује се на Министарској конференцији земаља-чланица програма, која се до сада одржавала једном годишње, предлог дају министри образовања за своју земљу, зависно од финансијских могућности земље. Програм размене заснован је на реципроцитету.
Програм функционише на основу електронског портала ( www.ceepus.info ) путем кога се повезују државе-чланице, а то су: Аустрија, Албанија, Бугарска, Румунија Пољска, Словачка, Србија, земље из некадашње Југославије итд. Од ове године нова чланица је Молдавија. Свака земља-чланица има своју Националну канцеларију, са националним координатором, која може имати више чланова. Свака земља-чланица је одговорна за оне стипендисте које прихвата, тзв. incomings. Услови прихвата и висина стипендије зависе од финансијских капацитета земље. Више детаља о томе наћи ћете на сајту, на насловној страни, иза икона заставица земаља. У рубрици NCO information – налазе се упутства о смештају у студентским домовима, процедурама прихвата и смештаја, итд. Повезивање различитих институција се врши путем академских мрежа CEEPUS-a чији су чланови високошколске институције: од универзитета преко факултета до појединачних катедри, које се удружују на основу одређених тематских области, нпр. Славистика у земљама Региона или мрежа која занима студенте ФОН-а: Словенија је координатор –– Међународна мрежа CEEPUS-a posvećena ekonomiji, administraciji i organizacionim naukama . посвећена економији, администрацији и организационим наукама . Оне се у мрежама зову PPU, односно јединице – партнери у оквиру Програма. Све заједно, из различитих земаља, чине једну координаторску мрежу. Србија има четири координаторске мреже и велики број партнерских мрежа. Дакле, нека високошколска институција или катедра може учествовати само у размени студената и професора, односно мобилности, а може бити и партнер у мрежи. Највиши ниво сарадње у мрежи јесте координаторска мрежа, која управља радом партнерских мрежа. Занимљиво је да свака улога у систему види само сегмент читавог система, дакле, ја као Национални координатор не видим исто што и нпр. локални координатор, све види само Централна канцеларија, на челу са генералним секретаром. Академске мреже сваке године подносе пријаве за неке од следећих статуса: нову мрежу, продужавање већ постојеће или обнову неке мреже која је постојала раније, па онда извесно време није била активна. Пројекти-мреже се налазе у динамичкој бази података коју одржава Централна канцеларија у Бечу и која се дневно ажурира. Једном годишње тела Национална комисија и Међународна комисија оцењују пројекте - координаторске мреже, електронским путем.
Поред партнера у мрежама и координатора, постоје и улоге оних који учествују у размени – mobility applicant и free mover. Када се пријављујете у оквиру портала бирате једну од улога -уколико је ваш факултет или катедра у мрежама онда сте mobility applicant. Пријављујете се електронским путем на портал CEEPUS-a, тако се и доставља документација, што је велика предност овог програма у односу на остале међународне програме мобилности. Предуслови за пријаву: да сте држављанин Републике Србије и студент/асистент/професор на некој од високошколских институција, да говорите бар један страни језик, неопходно је знање енглеског, као и да сте рачунарски – функционално - писмени. Free mover – то су тзв. „слободни стрелци“, дакле они чији факултети нису у академским мрежама овог програма, убацују се на преостала слободна места у академским мрежама, процедура одобравања за њих је нешто другачија. Њихове пријаве се одобравају на крају, пошто се одобре пријаве mobility applicant-a.
Пошто се региструјете на портал, видећете сва упутства на насловној страни сајта: www.ceepus.info како се попуњава пријава итд. Рубрика: CRASH COURSE (Интензивни курс). Упутства се зову HOW TO. Ту се налазе и обрасци за пријаву, као и за Писмо одобрења које треба да потпише институција која вас шаље, као и Писмо прихватања, које треба да потпише институција која вас прима. Када попуните пријаву, први ниво који је одобрава је локални координатор на институцији која Вас шаље. У вашем случају то је Немања Драгићевић. Ови координатори се у терминологији CEEPUS-a zovu IRO – International Relations Officer, контакти за међународну сарадњу и мобилност. Следећи ниво одобравања пријаве је Национални координатор за Србију, потом локални координатор институције која Вас прихвата и напослетку Национални координатор земље у коју одлазите. Важно: за техничка питања обраћате се техничкој подршци: LIVE SUPPORT, зелено дугме које блинка.
Сваке године 15. јун је рок за пријаву за зимски семестар, 31. октобар је рок за пријаву за летњи семестар. 30. новембар сваке године је рок за пријаву Free mover-a. Рок за пријаву мрежа је 15. јануар.
Споразум о Средњоевропском програму размене универзитетских студијаa (CEEPUS III) (80кБ) Више информација на сајту www.ceepus.info
|