Telesno vežbanje i sokolstvo
Brzi linkovi
© 2014 Факултет спорта и физичког васпитања, Универзитет у Београду | Благоја Паровића 156 | 11030 Београд, Србија | +381(11)3531-000 | контакт |
CEEPUS Free Moveri - preostali meseci u Sloveniji |
Vesti i događaji | ||||
subota, 26 novembar 2011 11:38 | ||||
Kolege iz Slovenije imaju slobodna mesta za studente kategorije "free mover", za stipeniju se mogu prijaviti i studenti fakulteta koji zvanično nisu uključeni u CEEPUS program. CEEPUS je program akademske razmene studenata i profesora u Regionu Centralne Evrope, a u skladu sa njegovim višegodišnjim razvojem i šire od samog regiona. Centralna kancelarija programa CEEPUS je u Beču. Osnovni cilj programa: Joint Degree programs, odnosno programi u koje treba da budu uključena bar tri fakulteta iz različitih zemalja-članica, čija su svrha zajedničke diplome. Svakako, cilj je i jačanje regionalne saradnje i povećanje stope mobilnosti. Ovaj program je trenutno na kraju svog drugog ciklusa, od 1. maja 2011. godine počinje novi sedmogodišnji ciklus, CEEPUS III. Fokus ovog ciklusa: nauka i istraživanja. Novina: studentska praksa u institucijama. Pravni osnov za funkcionisanje Programa je međunarodni multilateralni sporazum koji potpisuju države-članice. Međunarodni sporazum CEEPUS II je potpisan 9. marta 2003. godine u Zagrebu, Hrvatska, a Republika Srbija je pristupila ovom programu 14. septembra 2005. godine.
Stipendija CEEPUS-a je grant i obuhvata: troškove života u zemlji u kojoj se boravi – ovo je pokriveno novčanim iznosom stipendije koji se isplaćuje stipendisti, smeštaj u studentskom domu, zdravstveno osiguranje, troškovi laboratorijskih istraživanja. Neke zemlje snose i troškove putovanja, Republika Srbija ne snosi tu vrstu troškova. Osnovna „valuta“ ovog programa je jedan mesec mobilnosti. Za studente minimum boravka u nekoj zemlji je tri sedmice, a za profesore minimum je norma održanih predavanja – 24 časa ukupno. Reč je o kratkoročnim stipendijama u trajanju od tri do deset meseci. Minimum učešća za zemlju-članicu je 100 meseci. Srbija trenutno raspolaže sa 150 meseci razmene za one stipendiste koji dolaze u zemlju. Kvota meseci za zemlju određuje se na Ministarskoj konferenciji zemalja-članica programa, koja se do sada održavala jednom godišnje, predlog daju ministri obrazovanja za svoju zemlju, zavisno od finansijskih mogućnosti zemlje. Program razmene zasnovan je na reciprocitetu.
Program funkcioniše na osnovu elektronskog portala ( www.ceepus.info ) putem koga se povezuju države-članice, a to su: Austrija, Albanija, Bugarska, Rumunija Poljska, Slovačka, Srbija, zemlje iz nekadašnje Jugoslavije itd. Od ove godine nova članica je Moldavija. Svaka zemlja-članica ima svoju Nacionalnu kancelariju, sa nacionalnim koordinatorom, koja može imati više članova. Svaka zemlja-članica je odgovorna za one stipendiste koje prihvata, tzv. incomings. Uslovi prihvata i visina stipendije zavise od finansijskih kapaciteta zemlje. Više detalja o tome naći ćete na sajtu, na naslovnoj strani, iza ikona zastavica zemalja. U rubrici NCO information – nalaze se uputstva o smeštaju u studentskim domovima, procedurama prihvata i smeštaja, itd. Povezivanje različitih institucija se vrši putem akademskih mreža CEEPUS-a čiji su članovi visokoškolske institucije: od univerziteta preko fakulteta do pojedinačnih katedri, koje se udružuju na osnovu određenih tematskih oblasti, npr. Slavistika u zemljama Regiona ili mreža koja zanima studente FON-a: Slovenija je koordinator –– Međunarodna mreža CEEPUS-a posvećena ekonomiji, administraciji i organizacionim naukama . One se u mrežama zovu PPU, odnosno jedinice – partneri u okviru Programa. Sve zajedno, iz različitih zemalja, čine jednu koordinatorsku mrežu. Srbija ima četiri koordinatorske mreže i veliki broj partnerskih mreža. Dakle, neka visokoškolska institucija ili katedra može učestvovati samo u razmeni studenata i profesora, odnosno mobilnosti, a može biti i partner u mreži. Najviši nivo saradnje u mreži jeste koordinatorska mreža, koja upravlja radom partnerskih mreža. Zanimljivo je da svaka uloga u sistemu vidi samo segment čitavog sistema, dakle, ja kao Nacionalni koordinator ne vidim isto što i npr. lokalni koordinator, sve vidi samo Centralna kancelarija, na čelu sa generalnim sekretarom. Akademske mreže svake godine podnose prijave za neke od sledećih statusa: novu mrežu, produžavanje već postojeće ili obnovu neke mreže koja je postojala ranije, pa onda izvesno vreme nije bila aktivna. Projekti-mreže se nalaze u dinamičkoj bazi podataka koju održava Centralna kancelarija u Beču i koja se dnevno ažurira. Jednom godišnje tela Nacionalna komisija i Međunarodna komisija ocenjuju projekte - koordinatorske mreže, elektronskim putem.
Pored partnera u mrežama i koordinatora, postoje i uloge onih koji učestvuju u razmeni – mobility applicant i free mover. Kada se prijavljujete u okviru portala birate jednu od uloga -ukoliko je vaš fakultet ili katedra u mrežama onda ste mobility applicant. Prijavljujete se elektronskim putem na portal CEEPUS-a, tako se i dostavlja dokumentacija, što je velika prednost ovog programa u odnosu na ostale međunarodne programe mobilnosti. Preduslovi za prijavu: da ste državljanin Republike Srbije i student/asistent/profesor na nekoj od visokoškolskih institucija, da govorite bar jedan strani jezik, neophodno je znanje engleskog, kao i da ste računarski – funkcionalno - pismeni. Free mover – to su tzv. „slobodni strelci“, dakle oni čiji fakulteti nisu u akademskim mrežama ovog programa, ubacuju se na preostala slobodna mesta u akademskim mrežama, procedura odobravanja za njih je nešto drugačija. Njihove prijave se odobravaju na kraju, pošto se odobre prijave mobility applicant-a.
Pošto se registrujete na portal, videćete sva uputstva na naslovnoj strani sajta: www.ceepus.info kako se popunjava prijava itd. Rubrika: CRASH COURSE (Intenzivni kurs). Uputstva se zovu HOW TO. Tu se nalaze i obrasci za prijavu, kao i za Pismo odobrenja koje treba da potpiše institucija koja vas šalje, kao i Pismo prihvatanja, koje treba da potpiše institucija koja vas prima. Kada popunite prijavu, prvi nivo koji je odobrava je lokalni koordinator na instituciji koja Vas šalje. U vašem slučaju to je Nemanja Dragićević. Ovi koordinatori se u terminologiji CEEPUS-a zovu IRO – International Relations Officer, kontakti za međunarodnu saradnju i mobilnost. Sledeći nivo odobravanja prijave je Nacionalni koordinator za Srbiju, potom lokalni koordinator institucije koja Vas prihvata i naposletku Nacionalni koordinator zemlje u koju odlazite. Važno: za tehnička pitanja obraćate se tehničkoj podršci: LIVE SUPPORT, zeleno dugme koje blinka.
Svake godine 15. jun je rok za prijavu za zimski semestar, 31. oktobar je rok za prijavu za letnji semestar. 30. novembar svake godine je rok za prijavu Free mover-a. Rok za prijavu mreža je 15. januar.
Sporazum o Srednjoevropskom programu razmene univerzitetskih studija (CEEPUS III) (80kB) Više informacija na sajtu www.ceepus.info
|